Vážení investoři,
hodnota majetku připadající na 1 investiční akcii třídy A klesla v prvním čtvrtletí letošního roku z 1,3511 na 1,3442, tj. o 0,51 %.
Světové trhy v uplynulém čtvrtletí převážně klesaly, některé i výrazně. Klíčový americký index S&P500 klesl o 4,37 %, technologický NASDAQ dokonce o 10,27 %. Naopak evropské trhy rostly a celosvětový index MSCI World tak oslabil pouze o 2,13 % (v USD). Zároveň však výrazně oslabil americký dolar, takže ztráta těchto indexů vyjádřená v českých korunách by byla o více jak 5 % vyšší.
Naší nejziskovější pozicí byly tentokrát akcie německé společnosti ThyssenKrupp, které jsme nakoupili ve druhé polovině loňského roku. Ke konci první čtvrtletí letošního roku narostla jejich cena ve srovnání s naší nákupní cenou o téměř 200%, což z nich činí jednu z našich nejúspěšnějších investic vůbec. Cena akcií narostla zejména díky aktuální vlně optimismu ohledně evropského obranného průmyslu, jelikož jedna z jeho divizí se zabývá výrobou ponorek. ThyssenKrupp by měl také výrazně profitovat z plánovaného navyšování německých investic do infrastruktury. Především je ale nárůst ceny jeho akcií potvrzením naší teze o extrémní disproporci mezi cenou jeho akcií a jejich fundamentální hodnotou v době našeho nákupu.
Druhou nejziskovější pozicí pak byly akcie americké společnosti Groupon. To je dokonce úplně nová pozice, nakoupená teprve v uplynulém čtvrtletí. Groupon je zajímavý tím, že má výraznou českou stopu – více o něm v další části této zprávy. Třetí nejziskovější pozicí pak byly akcie firmy Samsung. I ty jsme nakoupili teprve ve druhém pololetí loňského roku. Zdá se, že naše loňské úsilí, jehož výsledkem byla výrazná obnova portfolia, nese své ovoce.
Největší ztráty nám přinesl poměrně výrazný pokles kurzu amerického dolaru vůči koruně, který znehodnotil všechny naše dolarové pozice (zhruba 1/3 portfolia) o více jak 5 %. Pokud jde o jednotlivé pozice, oslabily zejména akcie firem BioNTech, Regeneron a Petershill.
V uplynulém čtvrtletí jsme opět redukovali naše „vítězné“ pozice – německé společnosti Siemens Energy a SAP. S ohledem na očekávaný pokles mezinárodního obchodu v důsledku „celních válek“ jsme se také rozhodli prodat akcie dánského kontejnerového námořního přepravce AP Moeller-Maersk. Tato investice nám za 7 let přinesla celkový zisk téměř 200 %.
Jak už jsem zmínil, v uplynulém čtvrtletí jsme do našeho portfolia nově zařadili akcie americké společnosti Groupon. Kdysi významné globální on-line tržiště propojující obchodníky s potencionálními zákazníky prostřednictvím slev se stalo vzorem například pro český Slevomat. Před několika lety do Grouponu vstoupila významná česká investiční skupina Pale Fire Capital. Češi dnes Groupon zcela ovládají (9 z 12 klíčových managerů jsou češi). Groupon se díky tomu stal miláčkem českých retailových investorů a i my už více jak rok s velkým respektem sledujeme práci Dušana Šenkypla a jeho týmu. Rozhodli jsme se proto využít nedávného poklesu ceny akcií a nakoupit malou pozici (1 % portfolia). Cena akcie vzápětí vystřelila o 70 % díky pozitivním kvartálním výsledkům.
Další zcela novou pozicí v našem portfoliu je největší světový výrobce větrných turbín – dánský Vestas. Výroba větrných turbín se v západním světě zkonsolidovala do oligopolu, kterému dominují tři hráči – Vestas, Siemens Energy a GE Vernova. Jak víte i z našich kvartálních zpráv, toto odvětví aktuálně prožívá krizi způsobenou nákladovou inflací, zdlouhavými povolovacími procesy a politickou nejistotou. K tomu se v posledních letech přidává hrozba vstupu silných čínských hráčů na západní trhy. Akcie Vestas za poslední čtyři roky oslabily o 70 % a my uprostřed všeobecného pesimismu vidíme mnoho pozitivních signálů. Toto odvětví díky minulým investicím do GE a Siemens Energy dobře známe a věříme, že obrat je na dohled. Rozhodli jsme se proto začít nakupovat.
Kromě nových nákupů jsme v uplynulém čtvrtletí navyšovali také naše investice do firem Regeneron, ASML, ITM a Patrizia.
V minulé kvartální zprávě jsem na tomto místě psal, že americké trhy mají za sebou nejlepší dva roky za posledních 25 let a že je nepravděpodobné, že by svůj úspěch zopakovaly i v letošním roce. Pokles amerických trhů na sebe nenechal dlouho čekat. Co bude dál?
Každý, kdo sleduje zprávy z finančních trhů asi cítí, že makroekonomické vyhlídky jsou nejisté. Nicméně jsem přesvědčen, že naše portfolio je dobře připraveno. Jak jsme zmiňovali už v našem posledním video-komentáři, máme čerstvé portfolio plné zajímavých investic nakoupených za velmi atraktivní ceny. Máme spoustu nápadů na další investice, které se chystáme nakoupit za příznivější ceny. Máme i dostatečnou rezervu hotovosti. Pokud budou trhy dále oslabovat, využijeme to k výhodným nákupům. To je naše strategie pro nejbližší období, která by vám, našim dlouhodobým investorům, měla zajistit atraktivní zhodnocení vašich vkladů.
Václav Podzimek