Vážení akcionáři,
hodnota majetku připadající na 1 investiční akcii třídy A vzrostla v uplynulém čtvrtletí z 1,1922 na 1,2639, tj. o 6,01%.
Světové trhy v prvním čtvrtletí opět rostly. Klíčový americký index S&P500 posílil o 10,2%, technologický NASDAQ za ním tentokrát mírně zaostal s výnosem 9,3%, Dow Jones Industrials index narostl shodně jako Alethes o 6,01% a celosvětový MSCI World o 8,1%.
Naší nejziskovější pozicí byl Siemens Energy, následovaný společnostmi General Electric a SAP. Největší ztráty nám přinesly akcie Maersk následované akciemi Roche a BioNTech.
Akcie Siemens Energy silně rostou už od loňského října. Čtvrtletní výsledky zveřejněné v únoru přinesly další pozitivní zprávy. Prodeje aktiv v celkové hodnotě téměř €3 mld. dostaly firmu do čisté hotovostní pozice (volná hotovost převyšuje dluhy). Tržby a objednávky v divizi Gas&Power rychle rostou a situace ve větrné divizi se dále nezhoršila. Pro letošní rok se očekává zisk okolo €1 mld. Výrazný impuls pro další růst akcií Siemens Energy pak přineslo dlouho očekávané odštěpení energetické divize General Electric (GE Vernova) a následné uvedení jejích akcií na burzu. GE Vernova má totiž velmi podobný business jako Siemens Energy. Očekávané vysoké ocenění akcií GE Vernova tak investorům ukázalo i hodnotu skrytou v Siemens Energy. Akcie energetické divize GE se totiž už při svém uvedení na burzu obchodovaly za 1,2 násobek ročních tržeb, zatímco akcie Siemens Energy byly trhem oceněny na méně než ½ ročních tržeb.
Blížící se odštěpení energetické divize přineslo další silný růst také akciím General Electric. Díky tomu se však jejich cena přiblížila našemu ocenění a proto jsme opět část pozice prodali. Stejně tak jsme v uplynulém čtvrtletí prodali i část akcií dalšího „vítěze“ v našem portfoliu – německé softwarové firmy SAP.
Pokud jde o ztrátové pozice, jedná se ve všech případech o kvalitní firmy se silnou rozvahou a vynikajícím managementem., které jsou navíc velmi levné. Dlouhodobě tedy o ně nemáme žádné obavy.
V minulém čtvrtletí jsme aktivně nakupovali. Opět jsme přikoupili akcie Zalanda, navýšili jsme také pozici v kanadské biotechnologické firmě Abcellera. Nově jsme nakoupili akcie automobilky Volkswagen a izraelského výrobce systémů pro autonomní řízení aut Mobileye.
Nákup akcií Volkswagenu jsme avizovali už v našem posledním video komentáři k výsledkům za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Jejich hlavní předností je extrémně nízká cena. Jsme si dobře vědomi problémů, kterým momentálně Volkswagen (tak jako i všechny ostatní tradiční automobilky) čelí. Od Volkswagenu neočekáváme výrazný růst tržeb či zisků. Spíše sázíme na to, že jejich případný budoucí pokles nebude tak výrazný, jak se zřejmě ostatní investoři obávají. Prozatím jsme však nakoupili jen malou část cílové pozice a hodláme postupně akumulovat akcie v závislosti na vývoji situace – ideálně v případě dalších poklesů.
Firma Mobileye je pravým opakem Volkswagenu. Její akcie jsou přes nedávný pokles stále poměrně drahé. Mobileye má však dominantní pozici na rychle rostoucím trhu asistenčních systémů pro řidiče, jako jsou tempomaty, parkovací systémy, automatické brzdění apod. Jde o kombinaci software a specializovaných čipů, které si firma sama vyvíjí. Nejpokročilejší čipy Mobileye jsou už dnes schopny plně autonomního řízení a začínají se používat v běžném provozu. Masové nasazení těchto pokročilých technologií ohlášené nedávno například právě Volkswagenem, by mělo firmě Mobileye zajistit v příštích letech silný růst tržeb i zisků.
Silný růst trhů v uplynulém čtvrtletí zahrnoval tentokrát téměř všechna odvětví s výjimkou nemovitostí. Zatímco v posledním čtvrtletí roku 2024 byl tažen zejména očekávaným rychlým snižováním úrokových sazeb, tentokrát trhy rostly navzdory tomu, že tato očekávání se nenaplnila. Analytici stále očekávají pro tento a příští rok růst korporátních zisků přes 10%. Prozatím tedy nic nenaznačuje, že by měl přijít výraznější pokles akciových trhů. Přesto zůstáváme obezřetní!
Václav Podzimek – zakladatel