Proč akciový fond?
Akcie obchodované na veřejných trzích jsou z dlouhodobého pohledu prokazatelně nejvýnosnějším běžně dostupným aktivem s vynikající likviditou. Individuální investování do akcií však vyžaduje specifické znalosti, zkušenosti a temperament. Jen málokterý individuální investor má k němu potřebné předpoklady a čas.
Investiční fondy spravované bankami a jinými velkými institucemi dosahují velmi zřídka dobrých výsledků. Příčiny spočívají ve špatně nastaveném investičním procesu založeném primárně na nespolehlivých makroekonomických předpovědích, krátkodobém investičním horizontu, nadměrné diversifikaci, stádní mentalitě a celkovém nedostatku individuální zodpovědnosti, který je vlastní všem velkým organizacím.
Existuje přitom poměrně jednoduchý a časem prověřený recept na úspěch při investování na kapitálových trzích, založený do značné míry na selském rozumu. V podstatě stačí kopírovat investiční proces běžně používaný při privátních transakcích. Ten je založený na důkladné fundamentální analýze, dlouhodobém investičním horizontu a důsledné eliminaci rizik.
Z naší téměř 30leté poradenské praxe máme rozsáhlé zkušenosti v oblasti transakčního poradenství při nákupech a prodejích soukromých firem. Investiční proces používaný při těchto transakcích tak přirozeně aplikujeme i na investice na kapitálových trzích. Z vlastní zkušenosti víme, že to funguje. Věříme, že o tom přesvědčíme i naše investory.
Náš fond je primárně akciový. Je však také v dobrém smyslu oportunistický a nevyhýbá se tedy ani jiným investicím, pokud se poměr potencionálního výnosu a rizika jeví jako zajímavý. Součástí naší strategie je také udržování vysokého objemu volné hotovosti, která nám umožňuje maximálně využít všechny příležitosti, které se na trhu objeví. Jak všichni víme, skutečně zajímavé investice se objevují jen zřídka.
Akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnějším aktivem
Akcie obchodované na veřejných trzích jsou z dlouhodobého pohledu nejvýnosnějším běžně dostupným aktivem s vynikající likviditou.
Investoři se nákupem akcií podílí na ziscích firem a skrze ně i na dlouhodobém růstu světové ekonomiky.
Investoři jsou vypláceni buď přímo formou dividend nebo „nepřímo“ tím, že firmy odkupují vlastní akcie nebo investují nerozdělený zisk, což má za následek růst hodnoty firmy a tím i ceny akcie.
Akciový trh navíc občas umožňuje kupovat atraktivní akcie výrazně levněji, než je jejich vnitřní hodnota.
Zhodnocení amerického akciového trhu dle indexu S&P 500 od roku 1990
Průměrné roční zhodnocení indexu S&P 500 (včetně dividend) za posledních 30 let bylo cca 10 % ročně.
Pokud by tak investor investoval v roce 1990 do akcií dle indexu $100, dnes by měl již kapitál ve výši cca $1800.
To je výrazně více než u většiny alternativních aktiv.
Toto období navíc zahrnuje i poklesy akcií v letech 2000-2001
(tzv. com bublina) i 2008 (finanční krize).
Kvalitně spravovaný akciový fond je dobrou volbou
Individuální investování do akcií vyžaduje specifické znalosti, zkušenosti a temperament. Jen málokterý individuální investor má k němu potřebné předpoklady a čas. Investování do akciových fondů jak pak dobrou volbou. Nabízí se dvě základní možnosti:
Pasivní fondy a nástroje ETF
- Rezignace na výběr jednotlivých investic, kopírují vývoj celého trhu a tržních indexů.
- Výhody: nízká nákladovost, dobrá výkonnost v období rostoucích trhů
- Nevýhody: expozice na valuační bubliny (drahé akcie navíc získávají větší podíl v indexech a jsou tak o to více nakupovány) nakupovány), „stádní chování“, nemožnost kontroly rizika
Aktivně spravované fondy
- Výběr atraktivních investic, snaha kupovat firmy levněji, než je jejich vnitřní hodnota.
- Výhody: možnost překonat výkonnost trhu a aktivně kontrolovat riziko
- Nevýhody: vyšší nákladovost, závislost na kvalitě rozhodnutí portfolio managera (jen málo z nich je schopno dosahovat výsledků dlouhodobě překonávajících trhy)
V posledních letech nastal boom pasivního investování a přesun kapitálu do ETF. To bylo umožněno zejména desetiletím silného růstu trhů, kdy v podstatě
jakákoliv tržní expozice vedla k nadstandardnímu zhodnocením kapitálu. Zaznívají i názory, že aktivní investování je již překonané.
My jsme naopak přesvědčeni, že nyní, kdy trhy jsou na svých historických maximech a většina akcií je velice draze oceněna, nastává opět období, kdy aktivně spravované fondy překonají ty pasivní a kdy detailní analýza jednotlivých investic bude klíčová.
Příčiny špatné výkonnosti řady fondů spravovaných velkými institucemi navíc spočívají v elementech jejich investičního procesu (krátkodobý horizont, nadměrná diversifikace, stádní mentalita, nedostatek individuální zodpovědnosti), kterým se v Alethes umíme vyhnout.
Alethes value
Naše investiční strategie není nikterak objevná ani nová. Poprvé ji formuloval Benjamin Graham ve své slavné knize Security Analysis už v roce 1934. Dnes se běžně označuje jako value investing („hodnotové investování“).
Jejím základem je vyhledávání takových investic, jejichž „vnitřní hodnota“ odhadnutá na základě fundamentální analýzy vysoce převyšuje cenu, za kterou je možné danou investici pořídit. Pro tento rozdíl se vžilo označení „margin of safety“ („bezpečnostní polštář“).
Vnitřní hodnotou může být hodnota existujícího majetku, diskontovaná hodnota budoucích peněžních toků, případně jejich kombinace. Vždy by však mělo jít o konzervativní ocenění zohledňující veškerá rizika.
Podstatnou podmínkou pro uplatnění této strategie je dlouhodobý investiční horizont. Skutečně dlouhodobý investiční horizont téměř eliminuje tržní riziko a umožňuje naopak využít tržní volatilitu jako příležitost k nákupu podhodnocených akcií těch nejzajímavějších firem. Krátkodobá fluktuace na kapitálových trzích je nepredikovatelná – investice s krátkodobým horizontem je tak defacto sázka na náhodu. Dlouhodobě však ceny akcií konvergují k jejich vnitřní hodnotě odvozené od hodnoty firem, jejichž vlastnictví reprezentují.
Přestože je Value Investing jako investiční strategie dobře známá a v podstatě vychází ze „zdravého selského rozumu“, není zdaleka všeobecně akceptovaná. Převážná většina transakcí na kapitálových trzích se uskutečňuje s velmi krátkodobým horizontem – dlouhodobý horizont je konkurenční výhoda.
V uplynulých 80 letech tuto strategii s úspěchem aplikovalo mnoho slavných investorů. Jejich výjimečné výsledky zdokumentoval už v roce 1984 nejznámější z nich – Warren E. Buffett ve své přednášce pro studenty Columbia University nazvané „The Superinvestors of Graham-and-Doddsville“.
Investiční proces
- ŠIROKÝ ZÁBĚR PŘI HLEDÁNÍ ZAJÍMAVÝCH INVESTIC
- Náš fond nemá žádná regionální či sektorová omezení.
- KONTRARIÁNSKÝ PŘÍSTUP K IDENTIFIKACI INVESTIČNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ
- Zajímavé investiční příležitosti se velmi často nacházejí v regionech, sektorech, aktivech a
firmách, které momentálně nejsou v oblibě. - MINIMALIZACE RIZIKA PERMANENTNÍ ZTRÁTY KAPITÁLU
- Všechny investice musí být podloženy důkladnou fundamentální analýzou.
Investiční kritéria zaměřena především na eliminaci rizik. - „BOTTOM-UP“ PROCES
- Analýza primárně zaměřena na cílovou firmu, nikoliv sektor, zemi, či ekonomické cykly.
Makroekonomické vlivy jsou důležité, ale ne rozhodující (jsou těžko předvídatelné).
Konstrukce portfolia / eliminace rizika
Riziko ztráty snižujeme na minimum kombinací dříve popsaných zásad obezřetného investování a přiměřené diversifikace.
Cílem je portfolio s 20-30 pozicemi, které eliminuje velkou většinu diversifikovatelného rizika, přitom ještě umožňuje dobře rozumět a pečlivě sledovat podnikání všech firem v něm obsažených.
Tržní riziko v podobě volatility tržních cen do značné míry eliminuje náš dlouhodobý investiční horizont.
Významné je měnové riziko. Dlouhodobý trend posilování české koruny vedl v minulosti ke znehodnocování investic v cizích měnách z pohledu českých investorů. Tento trend byl v posledních několika letech přerušen, ale postupně se vrací. Cizoměnová část investičního portfolia fondu může být proto částečně zajištěna do Kč.
• Alethes investiční fond SICAV a.s., IČO: 063 56 273
sídlo: Sokolovská 700/113a, Karlín, 186 00 Praha 8, Česká republika
• obhospodařovatel/administrátor: AMISTA investiční společnost a.s. • odborný poradce: March7 s.r.o.
• depozitář: ČSOB a.s. • auditor: Grant Thornton Audit s.r.o.