V posledním prosincovém vydání časopisu Finmag se Václav Podzimek věnuje několika investičním nápadům napříč sektory. ČTĚTE TAKÉ ZDE PŮVODNÍ PDF
Náročný rok 2022 se blíží ke konci, a tak se mnozí dívají do budoucnosti s obavami. Jedna dobrá zpráva tu ale je. Po mnoha letech se začínají objevovat opravdu zajímavé investiční příležitosti.
Tip č. 1 – Energetika
Jedním z nejatraktivnějších investičních témat této dekády je přechod na bezemisní zdroje energie. Válka na Ukrajině a současná energetická krize toto téma dál eskalovaly. Po celém světě se plánují obrovské investice do solárních, větrných a vodíkových technologií, bateriových úložišť nebo chytrých sítí. Akcie tradičních dodavatelů zařízení pro energetiku jako Siemens Energy nebo General Electric, které z tohoto trendu silně profitují, jsou přitom momentálně velmi levné. Mohou tak představovat relativně bezpečnou sázku na tento segment.
Tip č. 2 – Telekomunikace
Zajímavou investiční příležitostí se zdají být taky akcie dodavatelů technologií pro vývoj a výstavbu mobilních sítí pro telefonní operátory. Dlouhodobé trendy jako rozvoj IoT slibují tomuto odvětví silný růst trhu na mnoho let dopředu. Dominuje zde švédský Ericsson a finská Nokia. Obě firmy momentálně těží nejen z úspěšné restrukturalizace, ale i z problémů největšího konkurenta – čínské firmy Huawei – a v neposlední řadě z nástupu technologie 5G, která u jejich zákazníků spustila silný investiční cyklus.
Tip č. 3 – Informační technologie
Hodnota akcií firmy Facebook (Meta) klesla od počátku letošního roku o 70 procent. Výrazný pokles zaznamenaly taky ostatní firmy ze skupiny „FAANG“. Po mnoha letech se tak otevírá okénko k nákupu těchto dominantních společností za rozumnou cenu. Atraktivní se zdají být i akcie německé společnosti SAP, která je globálním lídrem na poli podnikových informačních systémů. A jeden tip pro odvážnější – akcie oblíbené hudební streamingové platformy Spotify klesly letos rovněž o 70 procent.
Tip č. 4 – Doprava a logistika
Zajímavým příkladem iracionality trhu je aktuální (konec listopadu, pozn. red.) cena akcií dánského námořního kontejnerového přepravce AP Moller-Maersk. Největší firma v oboru s vynikajícím managementem a rekordními zisky se obchoduje za cenu, jež není daleko od hodnoty čisté hotovosti, kterou by měla držet začátkem příštího roku. Dividendový výnos letos přesáhl 10 procent a příští rok zřejmě výrazně naroste. Relativně levné se zdají být i akcie americké společnosti Fedex či německé poštovní společnosti Deutsche Post, jejíž součástí je i konkurent Fedexu – DHL. Obě dlouhodobě těží z rozvoje e-commerce.
Tip č. 5 – Retail / e-commerce
Výrazné ochlazení poptávky spotřebitelů po zbytném zboží způsobilo dramatický pokles akcií firem působících v tomto segmentu. Akcie Adidasu klesly od počátku roku o 60 procent (Nike −40 procent). Akcie Zalanda, největšího evropského fashion e-commerce hráče, spadly od vrcholu o více než 70 procent. Problémy tohoto sektoru jsou reálné a nelze je podceňovat. Jednou však odezní a silní hráči by měli z aktuální krize dlouhodobě profitovat.
A ještě jeden „tajný tip“. Tím je německá biotechnologická firma známá především díky nejúspěšnější covidové vakcíně. Její vývojové portfolio založené na technologii mRNA je však mnohem širší a zaměřuje se zejména na imunoterapii rakoviny. Má silnou vědecko-výzkumnou kulturu a stále ji vedou její zakladatelé – sami významní vědci. Její akcie, které prudce narostly v době covidu, po jeho odeznění výrazně poklesly. Uhodnete, která společnost to je?