Kvartální výsledky
Zde najdete aktuální komentář z poslední kvartální zprávy, vývoj kurzu akcie třídy A a historické kvartální zprávy fondu Alethes ke stažení.
Zde najdete aktuální komentář z poslední kvartální zprávy, vývoj kurzu akcie třídy A a historické kvartální zprávy fondu Alethes ke stažení.
Vážení akcionáři,
hodnota majetku připadající na 1 investiční akcii třídy A stoupla v uplynulém čtvrtletí z 1,2612 na 1,3207, tj. o 4,72%.. Celkový výnos od počátku roku tak dosáhl téměř 11%.
Světové trhy, podpořené snížením úrokových sazeb v USA, ve třetím čtvrtletí také rostly. Klíčový americký index S&P500 posílil o 5,53%, technologický NASDAQ o 2,55% a celosvětový MSCI World dokonce o 6,02%.
Naší nejziskovější pozicí byl už čtvrté čtvrtletí v řadě Siemens Energy, následovaný společnostmi BioNTech a Alibaba. Největší ztráty nám přinesly akcie MobilEye, SLB (dříve Schlumberger) a BMW.
Akcie Siemens Energy jsme v uplynulém čtvrtletí částečně prodali. Stále však zůstávají naší největší pozicí s podílem 6,5% portfolia. I přes více než rok trvající silný růst zůstávají díky zlepšujícímu se fundamentu stále relativně levné, přinejmenším ve srovnání se svým největším konkurentem – GE Vernova.
Akcie BioNTechu se svezly na vlně optimismu plynoucího z pozitivních výsledků studie léku proti rakovině vyvíjeného společností Summit Therapeutics, který funguje na stejném principu jako obdobný lék vyvíjený BioNTechem. Ačkoli k jeho komercializací je ještě dlouhá cesta a úspěch není zaručen, téměř 30% nárůst ceny akcie je ukázkou potenciálu skrývajícího se v širokém portfoliu inovativních léčiv vyvíjených BioNTechem.
Alibaba je jediná čínská firma v našem portfoliu a v našich zprávách se zmínka o ní již dlouho neobjevila. Její akcie jsou velmi levné, ale jejich potenciál se zdá být omezený, zejména v důsledku narůstajících geopolitických rizik. Čína se navíc od covidu potýká s makroekonomickými problémy. Relativně silný růst Alibaby a dalších známých čínských firem přinesla nedávno ohlášená opatření čínské vlády na podporu ekonomiky. Uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet. Jedná se o malou pozici (zhruba 2% portfolia).
Pokles ceny akcií MobilEye a BMW souvisí s dobře známými problémy automobilového průmyslu. Myslíme si, že pesimismus na trzích je v tomto ohledu přehnaný. Pokles SLB mají pro změnu na svědomí klesající ceny ropy a z toho plynoucí ochlazení investičního cyklu v ropném průmyslu. Věříme, že akcie všech tří společností jsou silně podhodnocené a dlouhodobě představují atraktivní investici.
V minulém čtvrtletí jsme opět aktivně nakupovali. Kromě navyšování stávajících pozic ve firmách MobilEye, Ryanair, Onsemi, Volkswagen a ITM Power jsme uskutečnili také dvě zcela nové investice.
První z nich je Samsung Electronics. Samsung je známý především výrobou mobilních telefonů a další spotřební elektroniky. Má však také velmi atraktivní polovodičovou divizi. Je globální jedničkou ve výrobě pamětí a dvojkou v pokročilých logických čipech (za Taiwanskou společností TSMC). Samsung má i další aktivity jako např. výrobu displejů. Tam je, stejně jako ve výrobě mobilních telefonů, také globálním leaderem. Pokud si oceníme jednotlivé divize, tak jen hodnotu jeho polovodičové divize, hotovosti a investic odhadujeme na úrovní tržní kapitalizace celé firmy. Zbytek aktivit, včetně největší výroby mobilních telefonů na světě, největší výroby displejů a mnoha dalších aktivit, dostáváme zdarma.
Dalším novým nákupem v uplynulém čtvrtletí byl německý průmyslový konglomerát ThyssenKrupp, který aktuálně vyjednává s Danielem Křetínským o osamostatnění a částečném prodeji své ocelářské divize Steel Europe. I zde vidíme obrovský rozdíl mezi oceněním celé společnosti a součtem hodnot jednotlivých divizí. Akcie jsou natolik levné, že i přes silnou expozici na automobilový průmysl a možná rizika ve Steel Europe, plynoucí z dlouhodobé ztrátovosti této divize, má naše investice do akcií ThyssenKrupp velmi dobrý risk/reward. Navíc věříme, že firma má dostatečnou likviditu na potenciální rekapitalizaci ocelářské divize. Plánované prodeje dalších aktivit jako např. výroby ponorek by měly akcionářům přinést značnou hodnotu a posunout cenu akcií výrazně výše.
Mimo částečného prodeje akcií Siemens Energy jsme v uplynulém čtvrtletí prodávali také akcie dalších „vítězů“ v našem portfoliu – americké biotechnologické firmy Regeneron a rakouské banky vlastnící Českou spořitelnu Erste. Zatímco větší část akcií Regeneron stále držíme, pozici v Erste jsme, po více než 130% zhodnocení za necelé dva roky držby, s ohledem na její cyklický charakter a makroekonomickou nejistotu raději zlikvidovali celou.
Optimismus na trzích prozatím zůstává, uvidíme, co přinesou nadcházející americké volby. Naše defenzivní portfolio je připraveno na jakékoli „počasí“ a stále relativně vysoký podíl hotovosti nám umožní využít příležitosti, které se mohou objevit. Děkuji za vaši důvěru a všechny vás zdravím!
Václav Podzimek – zakladatel
Kvartální zprávy fondu Alethes ke stažení (PDF).
• Alethes investiční fond SICAV a.s., IČO: 063 56 273
sídlo: Sokolovská 700/113a, Karlín, 186 00 Praha 8, Česká republika
• obhospodařovatel/administrátor: AMISTA investiční společnost a.s. • odborný poradce: March7 s.r.o.
• depozitář: ČSOB a.s. • auditor: Grant Thornton Audit s.r.o.